25. VĚDĚLI JSTE, ŽE... Voivod

15.02.2023

25. epizodu mého seriálu 'Věděli jste, že...' věnuji kapele Voivod. Borci z Kanady zažívají hodně fajn období, ale ne vždy tomu tak bylo. Věděli jste, že... 


  • Bubeník Away je jediným členem, který byl ve skupině Voivod po celou dobu její existence. Když mu bylo pět let, srazilo ho auto a od té doby měl odpor k mašinérii (Voivodí sci-fi témata). Taky namaloval ke všem záznamům cover-arty. Začal kreslit tak, že jako kluk bydlel vedle papírny. Ze zvuků, které továrna vydávala, měl noční můry a ty po probuzení začal umisťovat do kreseb.
  • Away kdysi dávno četl knihu 'Dracula' od Brama Stokera. Ve francouzské verzi byl Drákula nazýván jako Voivod.
  • Away na vysoké nechtěl dělat řecké zápasy, proto si vymyslel, že zapomněl věci doma. Učitel ho poslal sednout stranou. Tam seděl Blacky, který si taky vymyslel, že nemá věci, protože nechtěl zápasit. Blacky měl nášivku kapely Kiss. Away byl velký fanoušek Kiss. Zkritizovali školní rádio. Away další den do školního rádia přinesl album "Alive" od Kiss a tam byl Piggy.
  • Charakteristický zvuk kapely udělal Piggy. Jeho anarchistický kytarový styl obsahuje disonantní akordy, které se prolínají s progrockem.
  • Skupina celé osmdesátky odehrála v sestavě Away (bicí), Piggy (kytara), Snake (zpěv), Blacky (basa). I když se na přelomu osmdesátek a devadesátek těšila komerčním úspěchům a nezastavila ji ani vlna grunge, tak zpěvák a basák trpěli syndromem vyhoření, proto kapelu opustili.
  • Kapela se krátce rozpadla v roce 2000, dva roky po těžké dopravní nehodě druhého zpěváka Erica Forresta a vrátila se v roce 2002 s původním zpěvákem Snakeem a Jasonem Newstedem, který byl vyhozený z Metalliky.
  • Dave Grohl (Nirvana, Foo Fighters) je velkým fanouškem Voivod. Away nakonec nakreslil cover-art pro jeho album "Probot". Na desce zazněl i zpěvák Snake ; hlavní impulz k návratu do Voivod.
  • Piggy zemřel v roce 2005 na rakovinu tlustého střeva. Piggyho hudba vyšla posmrtně na deskách "Katorz" a "Infini". Ve svých posledních chvílích dal kapele pokyny, jak naložit s kytarovými riffy. Away dostal heslo k jeho notebooku.