63. VĚDĚLI JSTE, ŽE... Sodom

17.01.2024

EPIZODA 63... Třicet dva (!) epizod tohoto pořadu to trvalo a je tu nová o SODOM. Zatímco předchozí epizoda mapovala nejslavnější období skupiny v osmdesátých letech, tentokráte se podíváme na dobu, kdy v kapele hrál na kytaru Bern "Bernemann" Kost. Však pro mnoho mladších thrasherů (dnešní třicátnici), právě jeho riffy byl ten první opravdový thrash metal, na němž mohli vyrůst. Věděli jste, že...


 • Být kytaristou v SODOM není jen tak. Když v roce 1996 přišel do kapely Bernemann, byl už desátým kytaristou. Nakonec v německé legendě vydržel 22 let! S kytaristou se připojil i bubeník Bobby Shottkowski a sestavu tak ustálili do roku 2010, než Bobby kvůli osobním sporům s Tomem odešel. Údajně mělo jít o bubeníkovu ženu, která v té době ve skupině dělala drum technika. Jeho roli převzal Makka, s nímž si sekerník hodně sedl.
 • Fanoušci SODOM, v hádkách o nejlepší thrashmetalovou bandu, se rádi ohání tím, že se kapela nikdy nerozpadla a byla vždy věrná thrash metalu. Ve skutečnosti v devadesátých letech měla obrovský ústup ze slávy. Tom Angelripper dokonce měl sólový projekt a přezpíval vánoční koledy.
 • Až album "Code Reď" (1999) byl návrat k osmdesátkovému germánskému thrashi se vším všudy. Taky si získali tímto počinem pozitivní ohlasy kritiků a fanoušků. 
 • "M-16" (2001) je prvním koncepčním albem SODOM. Předlohou mu je válka ve Vietnamu. Například u "Decision Day" (2016) je to Den D.
 • Tom Angelripper je blázen do zbraní. M-16, která se stala symbolem války ve Vietnamu, měl tu čest používat během povinné vojenské služby.
 • Legendární fotky z džungle pro desku "M-16", kde jsou členové SODOM v uniformách a se zbraněmi, nafotil Manfred Eisenblatter. Fotky se dostaly do časopisu Metal Hammer. Fotograf s kapelou vycestoval pro autenticitu do lokací, kde se odehrává děj alba. Dokonce nutil Shottkowského a Bernemanna, aby jako nesli "zraněného" Angelrippera. Tento výlet financoval Steamhammer. Focení label stálo 15 000 marek. Ve skutečnosti jsou obrázky z thajské džungle, v té vietnamské je ještě spousta nevybuchlých nášlapných min.
 • SODOM se zanedlouho po té vrátil na místo činu, aby odehrál nějaké koncerty v Bangkoku. Na mimořádný koncert v Thajsku byli pozvání novináři z Francie, Řecka, Itálie, Švédska a Německa. Měli dorazit i Američané, ale nevešli se do rozpočtu, protože chtěli přiletět v "business class". Na tyto koncerty přicestovalo stovky fanoušků ze Singapuru, Kambodže, Vietnamu, Laosu, Malajsie a z bývalé Barmy (dnes Myanmar), protože si mysleli, že SODOM už nikdy nebudou mít šanci vidět na koncertě.
 • Na albech "Code Reď" a "M-16" byly použité ukázky z filmů Olověná vesta a Apokalypsa. Připomínám, že se jedná o oblíbené filmy Toma Angelrippera.
 • V roce 2007 se Tomovi povedl husarský kousek. Dostal do studia kytaristu Grave Violatora a bubeníka Witchuntera a znovu nahráli "In The Sign Of Evil' z roku 1985. Navíc s bonusovými vály. Witchunter rok na to zemřel.  
 • Bernemann je nástrojař v automobilové firmě.
 • Angelripper uvedl, že Bernemann a Makka byli odejiti v roce 2018, protože chtěli víc peněz, a aby se na koncertech dávala přednost novějším písním, které napsal Bernemann. 
 • Bernemann a bubeník Makka mají v současnosti kapelu BONDED. Tři písničky z jejich repertoáru byly ještě napsány pro SODOM.