67. VĚDĚLI JSTE, ŽE... Twin Peaks

29.03.2024

EPIZODA 67... Tento článek byl výzva, protože jsem nevěděl, jak ho správně uchopit, abych nespoileroval lidem, kteří jsou seriálem Twin Peaks zatím nepolíbení. TOD je hudební portál, a tak nová epizoda "Veděli jste, že" je uchopena za hudební konec. Takže, věděli jste, že...


 • Paul McCartney byl pozván kanceláří královny Alžběty, aby při příležitosti jejích narozenin odehrál čtyřicetiminutové vystoupení se svou kapelou v Buckinghamském paláci. Když dorazil na místo, tak mu královna řekla, že ho ráda vidí, ale nemůže zůstat: "Nevidíte pane McCartney, že je za pět minut osm? Musím se vrátit nahoru a dívat se na Twin Peaks." 
 • David Lynch se seznámil s Angelem Badalamentim, když potřeboval hlasového kouče pro herečku Issabellu Rossellini. Nakonec mu skladatelovo práce padla tak do ucha, že ho pro Blue Velvet (1986) nechal udělat titulní píseň. Jelikož producent filmu nechtěl zaplatit 50 000 dolarů za autorská práva za Lynchovo nejoblíbenější písničku "Song To The Siren" od THIS MORTAIL COIL, dostal Angelo od režiséra nominovaného na tři Oskary za úkol napsat něco podobného. Badalamenti přitáhl svou kamarádku Julee Cruise a vznikla skladba "Mysteries Of Love". S oběma interprety režisér spolupracoval na dalších projektech. Jinak píseň "Song To The Siren" se nakonec objevila v jiném Lynchovo filmu - v Lost Highway (1997).
 • Píseň "Theme Laura Palmer" vznikla za 20 minut v manhattanském kanceláři Angela Badalamentiho v roce 1989. David Lynch už věděl, že bude s Markem Frostem točit Twin Peaks. Seděl za Badalamentim, který měl položené ruce na klaviatuře a napovídal mu: "Představ si, že si v noci sám v lese, fouká vítr a houká sova. Zpomal, bude to krásnější. Teď si představ utrápenou dospívající dívku, jež se vynořuje ze tmy."
 • Soundtrack do Twin Peaks vznikal souběžně se sólovým albem Julee Cruise a avantgardním scénickým muzikálem Industrial Symphony No. 1. A tak se zpěvaččina píseň "Falling" transformovala do "Twin Peaks Theme".
 • Angelo Badalamenti získal v roce 1991 za Twin Peaks cenu Grammy. Byl v té době natolik v kurzu, že mohl složit píseň pro zahajovací ceremoniál letních olympijských her v Barceloně.
 • Angela dokonce oslovila thrashmetalová kapela ANTHRAX, jestli by jí nepomohl s písní "Black Lodge", odkazující na tajemnou místnost v seriálu Twin Peaks. 
 • Když se nejednalo o instrumentální píseň, tak měl text na svědomí David Lynch. V písničce "Just You" ve skutečnosti s herečkami Sheryl Lee a Larou Flynn Boyle nezpívá herec James Marshall. Třetí hlas patří Davidu Lynchovi.
 • Moby použil v písni "Go" motivy z písně "Theme Laura Palmer". Mike Patton pro změnu zremixoval "Fire Walk With Me" se svým grindcorovým projektem FANTOMAS.
 • Mezi nejznámější fanoušky seriálu patří Steven Spielberg, David Bowie a Michael Gorbačov.  David Bowie si dokonce ve filmu Fire Walk With Me zahrál.
 • Angelo Badalamenti údajně složil hudební téma pro každou postavu v seriálu. V letech 2011 a 2012 vyšlo na Lynchovo webových stránkách kolem dvou stovek úryvků a improvizací.  
 • David Lynch, Angelo Badalamenti a Julee Cruise se naposled spolu sešli ve třetí sezoně Twin Peaks (2017). Režisér je ve filmovém důchodu. Zpěvačka byla nemocná systémovým lupusem a trpěla depresemi; spáchala sebevraždu v roce 2022. Ve stejném roce 11. prosince zemřel Angelo Badalamenti. David Lynch tehdy napsal: "Today—no music".