REFORE - Illusion of Existence

21.02.2024

Dlouho jsem přemýšlel, jak se připravit na první poslech "Illusion Of Existence" od Refore. Kýbl kávy nesmí chybět. Poslední dva večery totiž usínám vyčerpáním. Pouštím si na Spotify záznamy "Arise" od Sepultury a "Recollection Of thé Insane" od Schizophrenia. Rád si budu myslet, že stále mladá krev z Valašska kráčí, nebo spíš letí, po stejných cestách.


Potěžkání zabaleného alba dělá na mě dobrý dojem. Mám radost, když jsou alba těžší - nešetřilo se, haha. V tomto případě gramáž pohledného záznamu přidává nejspíše plakát. Házím do gramce fošnu a zvuk je 'perfetto'. Deska pěkně duní a basy hřejí stylem praskajícíhi dřeva v krbu. Oproti debutovému počinu "Built to Nothing" slyším velké pokroky. Frontman Franta Tkadlec hodně zlepšil zpěvy. Jsou takové hravější a jedovatější. Určitě je opus přímočařejší jak střemhlav letící pilot kamikadze. Bicí ženou kytary s opravdu vysokou kadencí. Moment, musím se podívat do seznamu písniček, zaujal mi elektrizující kytarový riff v "Imprisoned in Thoughts". Ty vole, to jsou sóla, hehe. Fakt pěkná pozlátka. Další flák a další super riff. "Tormented" navíc úplně vykvaltuje. Tento part disponuje nemalým charizmatem.


Otáčím desku... Kapela druhou řadovku více ucelila a sevřela. Mohla by klidně říci: "Přistup na naše pravidla, nebo jdi do prdele." Kochám se velkým cover artem na LP, a až teď si všímám, že z ústředního motivu něco teče ven. No a hraje poslední písnička. Hodně moc Sepultura, cha. Vlastně tentokrát vůbec nevím, jestli lze něco záznamu vytknout. Možná s dalším zlepšením na další desce budou jednotlivé skladby osobitější. "Illusion Of Existence" je půlhodinová dělostřelecká palba s ohnivými riffy a jedovatými plivanci. Refore jsou letos mým favoritem. Jdu si dát druhé kolo. Jaký byl váš první poslech?

smilemusicrecords.cz

refore.bandcamp.com

5 PŘESNĚ MÍŘENÝCH STŘEL