55. VĚDĚLI JSTE, ŽE... Voivod

07.11.2023
EPIZODA 55... Druhý VOIVODÍ díl, ale tato fascinující kapela si zaslouží mojí pozornost. Devátého června jsem navštívil koncert v Praze a ukápla mně slza jako poprvé. Kanaďané jsou na scéně čtyři dekády a stále mají v arsenálu munici. Věděli jste, že...

  • Ještě před Snakeem skupina zkoušela zpěváka, který uměl zpívat písně IRON MAIDEN a JUDAS PRIEST. Avšak matce potencionálního zpěváka se moc nezamlouvala image členů kapely. Dostal zákaz se s nimi stýkat.
  • VOIVOD od let 1983 do 1989 se snažili zkoušet každý večer. Proto tak rychlý hudební vývoj. Away měl zpočátku problém skloubit hudební zkoušky a univerzitní studium. Na zkoušky docházel pozdě nebo vůbec - odtud přezdívka Away (pryč). Blacky se pojmenoval po svém psovi z dětství. Piggymu se říkalo Piggy, protože byl vždycky trochu baculatý. Snake získal svou přezdívku v divadle, když měl napodobit červa, který byl objevený baterkou rybáře, jenž chtěl druhý den rybařit. Plazil se po zemi a pak otočil hlavu. Všichni se smáli.
  • VOIVOD k získání smlouvy na první album "War And Pain" stačilo nahrát demo a odehrát dva koncerty.
  • Metal Blade Records byli velmi nervózní z toho, že přebal pro "War And Pain" měl kreslit bubeník Away. Avšak, když v LA otevřeli krabici s obrazem, byli mile překvapeni. 
  • Věhlasný časopis Kerrang o "War And Pain" napsal: "Horší než VENOM..."
  • Měli zkušebnu ve sklepě kanceláří Snakeova otce. Jenže jednoho dne si na zkoušce hráli s pyrem a dýmovnicemi. Kanceláře vykouřili a museli přijet hasiči. Aby mladíci mohli pokračovat, rozhodli se odstěhovat do malého bytu v Montrealu 500 km daleko od domova, kde dřeli bídu. Neměli peníze na druhé album, než se jim povedl uspořádat koncert s CELTIC FROST, DESTRUCTION, POSSESSED, NASTY SAVAGE a zaplnit velkou halu pro ježdění na kolečkových bruslích.
  • Smlouvu na tři alba získali přes Martina Aina z CELTIC FROST, který udělal kopii dema druhého alba pro Karla-Ulricha Walterbacha z Noise Records. Pak se vše seběhlo rychle. Ze světového turné se vraceli rovnou do studia, a pak zpátky na šňůru a pořád dokola.
  • Away podle svých slov dosáhl svého bubenického topu až na desce "Dimension Hätröss" (1988).
  • Stává se, že když je Jason Newsted (ex-FLOTSAM & JETSAM, ex-METALLICA a ex-VOIVOD) na stejné akci jako VOIVOD, že si s kapelou zahraje např. Hellfest 2013, San Francesco 2016. 
  • V roce 2007 se v Montrealu konala oslava Piggyho života. Tam Kytarista Chewy jamoval s Blackym prostřednictvím písní VOIVOD a měli výbornou chemii. Tehdy se kapela rozhodla pokračovat s tímto borcem. Díky bohu, protože poslední dvě alba "Tha Wake" (2019) a "Synchro Anarchy" (2021) zvítězili v kategorii heavymetalové album roku na galavečeru Juno Awards (kanadská obdoba cen Grammy).

První epizoda o VOIVOD ve VĚDĚLI JSTE, ŽE... (25. díl)