57. VĚDĚLI JSTE, ŽE... Celtic Frost

20.11.2023

EPIZODA 57... Kdy jsem se poprvé setkal s CELTIC FROST? Tak to vám řeknu naprosto přesně. Rok 2006, měl jsem čtvrt roku občanský průkaz, na náměstí v Plánici fungovala ještě trafika, a tam jsem si koupil Spark. Tehdy magazín obsahoval článek o albumu "Monotheist", a protože internet začínal být běžnou součástí domácností, vidím poprvé na YouTube videoklip "A Dying God Coming Into Human Flesh". Nikdy před tím moje uši nepoznaly nic tak atmosférického, temného a heavy. Věděli jste, že...


 • V minulých epizodách VĚDĚLI JSTE, ŽE... jste se mohli dočíst, že CORONER dělali pro CELTIC FROST roadies, Tom G. Warrior nakreslil logo HIRAX, nebo Martin Eric Ain pomohl VOIVOD získat smlouvu na tři desky.
 • Rodiče Tom G. Warriora se rozešli, když mu bylo šest a v uvozovkách žil se svou matkou. Mládí trávil na starém statku, kde nebylo ani ústřední topení a často nefungovala elektřina. Matka ho tam nechávala i několik týdnů samotného.
 • Tom G. Warrior a Martin Eric Ain se seznamují na diskotéce pro mláděž, kterou pořádal kostel.
 • Jejich první kapelou byl HELLHAMMER. Banda vzniká v době, kdy ve Švýcarsku mládež dělala nepokoje a establishment proti ní brojil. Zkušebnu měli v protiatomovém úkrytu. Všechny kritiky skupinu trhaly na cucky a Tom s Martinem se chtěli od projektu úplně distancovat a dělat originálnější hudbu - vznik CELTIC FROST. Ironií osudu bylo, že tyto prvopočátky nesmírně ovlivnily undergroundový metal a je o to stále zájem. Tomovo projekt TRIUMPH OF DEATH hraje písně od HELLHAMMER a příští rok například vystoupí v Česku na festivalu Brutal Assault.
 • Tom G. Warrior měl údajně naplánované první tři záznamy (názvy a vzhled) už před vydáním minialba "Morbid Tales".
 • Znak CELTIC FROST není klasický pentagram. Skupina tím dává jasně najevo, že nejsou katolíci ani satanisté.
 • Moc nechybělo a cover art EP "Emperor´  s Return" skončil jako obálka "Pleasure To Kill" od KREATOR.
 • Artwork pro "To Mega Therion" (1985) nakreslil H.R. Giger, jenž se proslavil vytvořením vzhledu titulního tvora ve filmu "Vetřelec" (1979). Tom se s umělcem opět spojil se svou novější kapelou TRIPTYKON. Ilustroval obě desky. Než Giger v roce 2014 zemřel, stihl nakreslit ještě artwork pro záznam "Melana Chasmata" (2014).
 • Ikdyž Martin Eric Ain opustil kapelu před  nahráváním asi nejslavnějšího alba "To Mega Therion" a vrátil se až po, objevil se na obálce reedicí. Podle Tomovo slov, byl tehdy ještě puberťák se svými problémy, a na záznamu se podílel daleko více než jeho záskok Dominic Steiner. 
 • Noise Records CELTIC FROST trestali pro jejich novátorský přístup. Omezovali souboru rozpočet na nahrávání, odmítli financovat turné atd. Stávalo se, že na některých albech byly chyby nebo chyběla nějaká písnička či příloha. Labelu tehdy šlo hlavně o rychlý zisk.
 • Tom G. Warrior považuje fošnu "Cold Lake" za největší sračku, která se lidstvu přihodila. Záznam slyšel naposled v roce 1988 a podle jeho slov si nezaslouží žádnou reedici. Paradoxně v Americe mělo album slušné prodeje.
 • Když NIRVANA jela nahrávat album "Nevermind", jedna ze dvou kazet, kterou měla v dodávce byla "To Mega Therion". Dave Grohl o mnoho let později pozval Toma, aby nazpíval píseň "Big Sky" pro jeho metalové album "Probot".
 • Martin Eric Ain se po nashromáždění nějakých peněz z aktivit CELTIC FROST stal podnikatelem. Vlastnil bar, obchod s DVD a byl spolumajitelem hudebního klubu. Zemřel v roce 2017 na infarkt. Bylo mu teprve 50 let.
 • Když půjdete na webovku s doménou celticfrost.com dostanete se na stránky TRIPTYKON, hehe. Možná proto, že CELTIC FROST jsou u ledu od roku 2008.