66. VĚDĚLI JSTE, ŽE... Refore, Franta Tkadlec

21.02.2024

EPIZODA 66... Refore pokřtili 17. února své nové album "Illusion of Existence". Rozhodl jsem se kapelu prohnat svým dalším seriálem. Tomu byl nakloněný frontman Franta Tkadlec, mimochodem budoucí jaderný inženýr (korespondence proběhla během nějaké přednášky), a je dost upovídaný. No, jestli jste něco četli o rockových hvězdách let minulých, tak Refore jsou podobný rockenrol. Věděli jste, že... 


  • "Kapelu jsme založili ve dvou s bývalým bubeníkem ve třinácti letech. Začátky byly až komické. Zkoušeli jsme nejdřív ve chlévě, později v kotelně u jeho babičky a první vystoupení proběhlo v rámci nějaké besídky u něj na základní škole (z obou "zkušeben" i z prvního vystoupení jdou najít na internetu videa, pokud se chceš pobavit)." 
  • "Další vtipná historka je, že mi hned na prvním koncertu (nepočítaje zmíněnou besídku) praskla struna hned v prvním songu. Bylo to 8.7.2017 na Bylnicafestu, což je taková tradiční akce v naší domovině. S tímto se pojí můj rekord, kdy mi 4.11.2019 na koncertě v Brně praskla struna 4x během našeho setu. Hráli jsme tam spolu s Freakings ze Švýcarska a Deviance. Vozíme normálně čtyři kytary, a když mi praskla struna na poslední záložní, půjčil mi kytaru Tom z Deviance a než mi stihla prasknout struna i na jeho kytaře, ochotně mi vyměnil struny na mojí původní, na kterou jsem to nakonec dohrál. Tohle bych fakt nepřál nikomu." 
  • "5.5.2018 jsme hráli ve Frýdku-Místku s Debustrol, což samo o sobě není ani tak zajímavé, ale po koncertě jela půlka kapely domů a já jsem tam zůstal s bývalým bubeníkem. Seděli jsme asi do jedné ráno v hospodě, já jsem sice moc nepopil (bylo mi 16), ale náš tehdejší bubeník (nechci jmenovat, ale kdo chce, tak to najde) to vzal poctivě. Kolem té jedné ráno jsme přišli do auta, kde jsme chtěli spát. Trochu mně šokovalo, když nastartoval auto, myslel jsem si, že chce asi trochu zatopit, protože tehdy v tom květnu byla ještě zima. Bohužel opak byl pravdou, během chvilky jsme se rozjeli a pálili to přes Frýdek protisměrem, už ani nevím jak rychle. Zakončeno to bylo u nájezdu na dálnici, kde jsme přeletěli přes betonové svodidlo a nějakou značku a skončili u krajnice s dvěma defekty. Někdo, kdo jel pak kolem, zavolal policii, auto odtáhli, bubeníka odvezli a mě tam nechali stát u dálnice s nástrojema. Vrátit se pro mě musel náš basák Kája, který akorát přijel domů a lehnul si do postele."
  • "Po incidentu v květnu už jsme téměř rozdělili naše cesty s bývalým bubeníkem, dokonce proběhlo i pár zkoušek s Dominikem, ale rozhodli jsme se s ním ještě nějakou dobu vytrvat. Byli jsme přihlášení do soutěže mladých kapel, která se konala 14.7.2018 ve Vendryni u Třince, hlavní cena byla nahrávání zadarmo v GM Recording studiu (dnes už Southock recoding) u Martina Roženka, kterého jsme díky tomuto poznali a jezdíme k němu nahrávat doteď. Letos nám dokonce přijede zvučit náš festival Sounds of Chaos. Zároveň nám to v té době hodně pomohlo, protože jako školáci jsme si ještě nemohli studio moc dovolit. Taky to byl poslední koncert s naším bývalým bubeníkem, po kterém se k nám už přidal Dominik a první EP už nahrával on."
  • "Když jsem už zmínil Dominika, tak u něj chvíli zůstanu. Nás totiž osud spojil úplně náhodou, když jsme se poznali naslepo přes internet. Pozval jsem ho na oslavu osmnáctin našeho basáka Káji, což bylo zhruba v půlce ledna 2018, kde jsme spolu poprvé jamovali a hráli pár coverů (vzpomenu si jen na People of the Lie od Kreator). Od té doby jsme si spíš jen psali a připojil se k nám až týden před jeho prvním koncertem s náma, což bylo na Metal Madness v Sušici 25.8.2018, kde jsme se mimochodem poprvé viděli s Laid to Waste. —— nebyl jsi tam náhodou? ——" BYL.
  • "S Dominikem jsme taky jednu dobu hráli v HC punkové kapele Rozsudek, kterou kdysi založili s basákem Lubou. Já jsem se k nim připojil asi na rok a půl, během kterého jsme odehráli pár koncertů a nahráli demo, po načež jsem kapelu opustil kvůli nedostatku času. Kluci nějakou dobu pokračovali s novým kytaristou a po nějaké době to ukončili úplně." 
  • "Jen krátce pro pobavení, když měl Dominik kalící období, vedli jsme si s borcama seznam, kolikrát se s náma vrátí z akce domů. Převládaly akce, kdy se nevrátil." 😀 
  • "Další popel si nasypu na hlavu sám, dvakrát se mi stalo, že jsem došel na hotel dřív a zabouchl se na pokoji, tím pádem se tam zbytek kapely nemohl dostat. Poprvé to bylo na Obscene Society v Pardubicích 29.4.2023, to jsme seděli s Fíšou a dalšíma kamarádama na hotelu a pili pivo, já jsem pak odešel někam pryč s klíčema a oni mezitím odešli ven na cígo. Než se stihli vrátit, já už jsem se zabouchl v pokoji i s klíčema a spokojeně usnul. Oni se pak museli vecpat do menšího (dvoulůžkového) pokoje asi v pěti, zatímco já spal ve větším pokoji sám. Podruhé se to stalo během nahrávání Illusion of Existence v září 2023, kdy jsme šli večer na pivo do Rock Café Southock. Já jsem borce opustil dřív, abych si zavolal a než se stihli vrátit, tak už jsem spal. Naštěstí v hotelu kde jsme bydleli, ještě dole někdo uklízel, takže klukům otevřel hlavní vchod a já jsem se prozřetelně v pokoji nezamčel, díky čemuž borci nemuseli spát na chodbě, nebo venku na lavičce." 

GLOSA ILLUSION OF EXISTENCE

5 PŘESNĚ MÍŘENÝCH STŘEL